MBRH20060
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status : Active
Current - Reverse Leakage @ Vr : 5 mA @ 20 V
Mounting Type : Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 750 mV @ 200 A
Package : Bulk
Series : -
Capacitance @ Vr, F : -
Supplier Device Package : D-67
Mfr : GeneSiC Semiconductor
Technology : Schottky
Package / Case : D-67
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 60 V
Current - Average Rectified (Io) : 200A
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Description : DIODE SCHOTTKY 60V 200A D-67
Contact Now
Diode 60 V 200A Chassis Mount D-67