DFA100BA160
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
DFA100BA160
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 100 A
Mfr : SanRex Corporation
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 70 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1186A, 1300A
Structure : Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 6 Diodes
Description : DIODE MODULE 1600V 100A
Contact Now
SCR Module 1.6 kV Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes Chassis Mount Module